November 12-én véget ért az IRtoura leszokom a cukorról! 8 hetes kihívás. Az utolsó három hetet azonban már nem éreztem kihívásnak, ugyanis a program újra engedélyezte az édesítőszerek, gyümölcsök, gyümölcslevek fogyasztását. Így elegendő volt az egyébként is követett IR-étrendet betartanom (többé-kevésbé sikerült is).
A táplálkozási naplóm felvázolásától most eltekintek, néhány fényképet mutatok csak (több nem is készült).
A kihívásról összességében a véleményem, hogy az alapötlet jó, és sokak számára remek segítség lehet Sarah Wilson: Leszoktam a cukorról című könyve az életmódváltásban. A szerző nem mindegyik állításával értek egyet, azzal azonban igen, hogy manapság sokkal több finomított szénhidrátot és cukrot fogyasztunk, mint amennyit a szervezetünk elbír. Nagyon sok ember csak akkor kezd el ezen gondolkodni, amikor jelentős túlsúlyt szed magára. A baj ezzel egyrészt az, hogy ekkor sem az étkezési, sportolási szokások megváltoztatásában látják a megoldást, hanem csodát ígérő mágikus szerek kipróbálásában. A másik probléma, hogy nemcsak a derékra és hastájékra rakódott zsírréteg lehet testünk vészriadója az egészségtelen szokások ellen, hanem a közérzetünk romlása, fáradékonyság, haspuffadás, hasfájás, az étkezések után jelentkező "kajakóma" is intő jelnek tekintendő. A háttérben rejlő okok kivizsgálása mindenképp szakorvos feladata. Ne feledkezzünk meg azonban arról, hogy a doktorok hajlamosak rögtön gyógyszeres kezelést ajánlani a felszínen látható tünetek elfedésére ahelyett, hogy a valódi betegséget kezelnék, és akár az életmódváltás lehetőségét ismertetnék a pácienssel.
Azt vettem észre, hogy sokan hallottak már arról, mi számít egészségesnek és mi nem, viszont gyakoriak a tévhitek ezzel kapcsolatban. A köztudatba még mindig nem épült bele, hogy a barna cukor semmivel sem jobb a fehér kristálycukornál, a nádcukor ugyanolyan cukor, illetve a fehér rizs nem éppen a legjobb köretválasztás a "diétás" ebédhez, vacsorához. Rengeteg az információ, az ember hajlamos eltévedni az útvesztőben. Továbbá nehéz elfogadni, hogy amit jelenleg csinálunk, ahogy táplálkozunk, az nem "táplálja" a testünket. Ennélfogva a változtatás még nehezebb, hiszen a gondolatmenet gyakran ott ér véget, hogy a szüleink, nagyszüleink is ezeket ették, akkor nekünk miért nem jó ez? Igen ám, ők mégis sokkalta organikusabban táplálkoztak, kevesebb mesterséges anyagot, vegyszert engedtek a szervezetükbe. Hol voltak még akkor a zacskós levesek, szószok, az instant zabkásák és az ízfokozók? A zöldségeket és gyümölcsöket nem adták háromszoros áron, csak mert egy hatalmas "BIO" felirat virít rajtuk, mégis tudták, hogy amit megesznek, az nem az üzem gyártószalagjáról került a piacra, hanem a kis termőföldekről.
Az útvesztőből a(z egyetlen) kiút az lehet, ha tudatosak vagyunk. A kihívás meghirdetésekor erre nem fordítottam kellő figyelmet, emiatt arra kevés jelentkező akadt. A többiek nevében nem nyilatkozhatom, ezért az egyéni céljaimat sorolom fel, amit a kihívással szerettem volna elérni:
- kevésbé kívánjam az édességeket, az édes ízeket
- kevesebb édesítőszert használjak a mindennapokban
- jobban betartsam az IR-diétát
- fogyjak
Összességében pozitív élményekkel zártam a kihívást: a facebook csoportban szereztem egy egészségtudatos beszélgetőpartnert, akivel azóta is megvitatjuk a mindennapi nehézségeinket (mert együtt könnyebb, mert jó tudni, hogy a problémáddal nem vagy egyedül). A kritikus zónákból (derék, csípő) 2-2 cm-et karcsúsodtam, a súlyomat tekintve 5 kg-ot fogytam. Erre azért vagyok különösen büszke, mert volt a fejemben egy határ (egy szám), ami alá szerettem volna kerülni, és így ez sikerült. A teát és a kávét azóta is édesítés nélkül iszom (ha házilag készített növényi italt használok tej helyett, abba rakok édesítőt). Előnyben részesítem a sós ízeket, az édeset kevésbé kívánom. Végül pedig a diéta betartásához is kaptam energiát.
Akik most lemaradtak a kihívásról, ne csüggedjenek! A későbbiekben szeretném újra végigcsinálni a 8 hetet, minél több segítséget nyújtva a bátor vállalkozóknak. Ígérem, hogy sokkal felkészültebb és támogatóbb leszek, hogy mindenkinek sikerüljön a kihívás! Addig is kövessétek sós és édes receptjeimet, kicsivel egészségesebben! ;)
A képeken látható ételek:
1. Olívabogyós fetakrémmel, ill. mogyoróvajjal töltött croissant, Szafi Free Expressz lisztkeverékből
2. Sült csirkemell zabkörettel, paradicsommal és olívabogyóval
3. Bundáskenyér pur pur kenyérből, szalámival, sajttal, paradicsommal és olívabogyóval